Czy jesteś astmatykiem?

Czy jesteś astmatykiem?

Astma jest to jedna z najczęściej występujących chorób zapalnych układu oddechowego. Szacuje się, że cierpi na nią aż 5% populacji, co w Polsce daje około 2 miliony chorujących.
Żeby móc podejrzewać tę chorobę u siebie, warto poznać, jakie są jej najczęstsze przyczyny i czym się ona objawia.


Przede wszystkim astmę dzielimy na dwie grupy: alergiczną i niealergiczną. Astma alergiczna najczęściej rozpoczyna się w wieku dziecięcym i może współwystępować z innymi chorobami alergicznymi, takimi jak: atopowe zapalenie skóry, alergiczny nieżyt nosa czy pokrzywka. Astma alergiczna występuje podczas kontaktu z alergenem (podczas posiłku, pylenia roślin, kontaktu ze zwierzętami itp.). Podczas narażenia w organizmie zachodzi szereg mechanizmów prowadzących do uwolnienia z komórek układu oddechowego mediatorów stanu zapalnego, m.in. histaminy. Powodują one skurcz (obturację) oskrzeli i – w rezultacie – trudności w oddychaniu.
Przyczyny astmy alergicznej nie są do końca poznane: podejrzewa się, że może być ona konsekwencją przebytej infekcji wirusowej czy bakteryjnej.
Niezależnie od rodzaju, objawy astmy są podobne. Dochodzi do skurczu oskrzeli i obrzęku błony śluzowej, co utrudnia oddychanie.
Najbardziej charakterystyczne objawy astmy to:

Duszność

 

Najczęściej pojawia się podczas wydechu. W zależności od okoliczności jej siła może się zmieniać. Ma charakter napadowy, może minąć sama lub (w przypadku cięższych objawów) mija po zażyciu odpowiednich leków. Duszność może pojawić się o każdej porze dnia i nocy, choć bardzo typowe jest jej występowanie nad ranem, około godziny 4.
Niektórzy astmatycy zamiast duszności mogą odczuwać ucisk w klatce piersiowej.

Świszczący oddech

 

Zwykle świsty słyszalne są jedynie przez lekarza podczas osłuchiwania klatki piersiowej stetoskopem. W zaawansowanej astmie możemy słyszeć świszczenie bez słuchawek, głównie podczas wydechu.

Kaszel

 

Napadowy, występuje najczęściej podczas duszności. Nie powoduje odkrztuszania wydzieliny, Rzadko – ale jednak! – może być jedynym objawem astmy.

Alergia

 

Jak wspomniano wyżej, astmie bardzo często towarzyszą objawy świadczące o alergii, chociażby zwykły katar czy zapalenie spojówek.
Jeśli podejrzewasz u siebie astmę, warto podzielić się swoimi obawami z lekarzem rodzinnym. Pamiętaj, że astma może pojawić się w każdym wieku!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *