Czerwona herbata pu erh– otrzymywanie i właściwości

Czerwona herbata pu erh– otrzymywanie i właściwości

Czerwona herbata pu erh– otrzymywanie i właściwościNiewielu ludzi zdaje sobie sprawę, że herbata jest napojem, który – oprócz wody – pije się najczęściej. Spośród wielu jej odmian, jakie można spotkać w handlu – czarne, zielone, białe, żółte, aromatyzowane na uwagę zasługuje czerwona herbata pu erh.

Skąd pochodzi?

Jest to wiecznie zielony krzew, rosnący w Chinach i Tajwanie, osiągający maksymalną wysokość 3 – 4 metrów, z małymi ząbkowanymi listkami, posiadający nieduże białe lub różowe, wonne kwiaty oraz małe zdrewniałe owoce. Ani kwiatów ani owoców krzewów herbacianych nie używa się do przygotowania naparu. Nasiona służą w zasadzie tylko do rozmnażania. Z krzewów herbacianych zrywa się liście dopiero po 4 – 5 latach od ich posadzenia. Liście zbiera się 3 – 4 razy w roku. Od tego, w jakiej porze roku dochodzi do ich zbioru, zależy smak naparu.

Charakterystyka herbaty pu erh

Czerwona herbata pu erh jest pośrednim rodzajem herbaty między czarną i zieloną. Jest ona produktem częściowej fermentacji, dlatego zawiera więcej enzymów i mikroelementów. Po procesie fermentacji herbata pu erh musi dodatkowo dojrzewać i często zdarza się, że zanim dobra herbata pu-erh trafi do handlu, leżakuje nawet przez 50 lat.

Ma ona intensywny, trochę korzenny aromat i zapach i charakteryzuje się dużą zawartości teiny. Jest bardziej trwała w przechowywaniu niż herbata czarna.

Właściwości herbaty pu erh

Napar przyrządzony z liści herbaty czerwonej ma tyle super właściwości zdrowotnych, że aż nie sposób ich wszystkich tu wymienić. Przede wszystkim:

  • przyspiesza metabolizm, dlatego chętnie sięgają po niego osoby odchudzające się,

  • działa pobudzająco dzięki zawartości w nim teiny, która ma identyczne działanie jak kofeina zawarta w kawie,

  • obniża poziom cholesterolu,

  • obniża ciśnienie krwi,

  • jest bogatym źródłem wapnia i magnezu,

  • chroni zęby przed próchnicą,

  • wzmacnia zdolność koncentracji,

  • obok działania podniecającego ma także właściwości uspokajające i działa kojąco, zwłaszcza na błonę śluzową żołądka,

  • przyspiesza usuwanie toksyn z organizmu.

Herbata nie powoduje żadnych skutków ubocznych, takich jak objawy zmęczenia, zgaga czy uczucie sytości. Dlatego picie herbaty może stać się przyzwyczajeniem, na które można sobie pozwolić bez żadnych obaw.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *