Cukrzyca ciążowa – przyczyny oraz metody leczenia

Cukrzyca ciążowa pojawia się u jednej na sto kobiet w ciąży. Pamiętajmy jednak, że za pomocą łatwych badań można prosto ją wykryć i zapobiec niebezpiecznym skutkom. Jest to rodzaj cukrzycy utajonej, czyli nietolerancji glukozy jaka pojawia się w warunkach szczególnego obciążenia organizmu, np.: silnego stresu czy też obciążenia fizycznego. Ciąża jest dla kobiety zarówno pierwszym jak i drugim. Glukoza, którą czerpiemy z pożywienia jest dla nas niczym paliwo dla samochodu. Dostarcza nam energii niezbędnej do poruszania wszystkich elementów. Abyśmy mogli ją jednak odpowiednio wykorzystać konieczny jest hormon, który produkowany jest przez gruczoł trzustki, który zwany jest insuliną.

To właśnie ona umożliwia przechodzenie glukozy z krwi do wnętrza wszystkich komórek. Kiedy w organizmie Matki dochodzi do spadku produkcji ilości insuliny (przypuszcza się, że powodem takiego stanu rzeczy może być działanie hormonów łożyska), jest mowa wtedy o cukrzycy ciążowej. W takiej sytuacji ilość glukozy we krwi wzrasta, jednak komórki ciała nie są w stanie zrobić z niej użytku. Dochodzi do tego, iż organizm zaczyna czerpać energię z białek i tłuszczy. Produktem spalania tych składników są ketony, które zaburzają pracę wielu narządów. Zarówno duży wzrost jak i gwałtowny spadek cukru we krwi jest dla nas niebezpieczny. W przypadku wzrostu cukru we krwi może dojść do śpiączki ketonowej, a w momencie spadku do hipoglikemii. Bądźmy pewni, iż częste jego wahania są szkodliwe dla prawidłowego funkcjonowania narządów.

Cukrzyca ciążowa powstaje wtedy, gdy w organizmie matki znajduje się zbyt mało insuliny, która powoduje, iż glukoza jest przenoszona do mięśni oraz do innych tkanek. Brak insuliny wytwarzanej przez trzustkę sprawia, że glukoza jest gromadzona we krwi i wydalana wraz z moczem. W okresie ciąży niektóre hormony powodują, że działanie insuliny jest osłabione. Jeżeli trzustka nie wyprodukuje odpowiedniej ilości insuliny dojdzie do cukrzycy ciążowej. Objawia się ona wysokim poziomem cukru we krwi a przez łożyska może oddziaływać na dziecko i mieć negatywny wpływ na jego rozwój. Jeżeli chodzi o leczenie to należy zdać sobie sprawę, że dieta i nasz styl życia będą mieć kolosalny wpływ na rozwój choroby. Dieta w cukrzycy ciążowej jest oparta na znajomości zasad zdrowego odżywiania. Jeżeli mimo właściwej diety poziom cukru we krwi nie unormuje się trzeba będzie przyjmować insulinę w formie zastrzyków. W cukrzycy ciążowej bardzo ważna jest nie tylko kontrola cukru we krwi ale również utrzymanie odpowiedniej masy ciała. Kiedy obawiamy się, że nasz jadłospis nie jest odpowiedni poprośmy o radę naszego lekarza bądź też udajmy się do dietetyka.

1.      

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *