Co to za roślina?

Co to za roślina?

Wikipedia podpowie nam, że jest to „gatunek rośliny jednorocznej z rodziny astrowatych”. Ta sucha encyklopedyczna definicja z pewnością jednak nie opisuje w odpowiedni sposób rośliny o tak szerokim spektrum działania, jaką jest krokosz barwierski. Nigdy o nim nie słyszałeś? A może jedynie obiło Ci się to o uszy? Nie martw się, masz doskonałą okazję, by nadrobić. Można powiedzieć, że to po prostu „młodszy brat” szafranu, ponieważ przez lata funkcjonował jako jego dużo tańszy odpowiednik. Jak sama nazwa może sugerować – krokosz barwierski pierwotnie był rośliną, która nadawała koloru potrawom i napojom. Jednak jego działanie i możliwości zastosowań wykraczają daleko poza aspekt estetyczny.

Przyjaciel każdej damy

Z krokoszem zaprzyjaźnić się mogą z pewnością kobiety. Roślina ta bowiem już od wieków stosowana była do wyrobu kosmetyków – niegdyś robiono z niej nawet szminkę. Do dziś zastosowanie to nie uległo zmianie. Wszelkie olejki czy wyciągi z krokosza znaleźć możemy np. w odżywkach bądź wcierkach do włosów. Dzięki nim wzmocnimy włosy i zapobiegniemy ich wypadaniu, a także powstrzymamy proces łysienia. Tak więc jeśli marzymy o lśniących i zdrowych kosmykach, warto zapoznać się głębiej z tematem i znaleźć odpowiadające nam produkty, w których składzie odnajdziemy krokosz barwierski.

Na zdrowie!

Krokosz barwierski to także wspaniała recepta na zdrowie. Bogaty w witaminy olej krokoszowy bowiem jest w stanie obniżyć poziom złego cholesterolu, a także przeciwdziałać miażdżycy i cukrzycy. Jest także pomocny w pomniejszych dolegliwościach, jak na przykład w przypadku borykania się z zaparciami. Dietetycy twierdzą, że jest on jednym z olejów, które posiadają najwięcej właściwości odżywczych (posiada szczególnie dużo zwłaszcza witaminy E, F, a także kwasu linolowego i fitosteroli). Należy tutaj jednak zachować zdrowy rozsądek, ponieważ nadmierne spożycie oleju z krokosza przynieść może zupełnie odwrotny, a też przecież niepożądany efekt biegunki, bowiem w nadmiarze ma zdolności przeczyszczające.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *