Co powinniśmy wiedzieć o nowotworze prostaty

Każdy mężczyzna słysząc o raku prostaty może się trochę obawiać, ponieważ może to spotkać każdego z nas. Jest to swego rodzaju męski odpowiednik raka piersi, który dręczy wiele kobiet. Ważna jest szybka reakcja na pierwsze objawy. Im szybciej zgłosimy się do lekarza to tym większa szansa będzie nie tylko na przeżycie, ale również zupełne wyzdrowienie. Do dnia dzisiejszego nie została określona jednoznaczna przyczyna tego nowotworu, mówi się jednak, że za jego występowanie odpowiedzialny może być nieprawidłowy styl życia, a wiec palenie papierosów, zła dieta oraz brak ruchu.

Chcąc więc uniknąć tej choroby trzeba wrócić na dobrą drogę, uprawiać sport oraz dobrze się odżywiać. Prostata jest niezwykle ważnym gruczołem, który spełnia wiele ważnych funkcji. W pierwszych fazach jej rak przebiega bez wyszczególnienia objawów, jednak wraz z rozwojem choroby można się już czegoś domyślać. Wśród pierwszych objawów można wymienić ból przy oddawaniu moczu oraz jego zmniejszony strumień. To są już jednak objawy, które pojawiają się przy rozwiniętym raku i jest to ostatnia chwila, aby zgłosić się do lekarza. W późniejszym okresie może pojawiać się krew zarówno w moczu jak i spermie.

Choroba ta występuje głównie u mężczyzn powyżej pięćdziesięciu lat, a więc po przekroczeniu tej graniczy trzeba poddawać się regularnym badaniom lekarskim. Jak wiadomo, wielu mężczyzn podchodzi do tego sceptycznie, dlatego drogie małżonki zadbajcie o to, aby wasi mężowie udali się do urologa na badania. Jak już wcześniej wspominałem bardzo wiele zależy od prawidłowej diety, warto więc udać się do dietetyka, który zaproponuje nam najlepszy możliwy plan posiłkowy. Z pewnością trzeba będzie ograniczyć spożywanie tłuszczy. Niektórzy bagatelizują ten rodzaj nowotworu, co jest dużym błędem.

Jest on tak samo niebezpieczny jak wszystkie inne nowotwory i żadnym wypadku nie wolno go lekceważyć. Leczenie musi następować pod ścisłą obserwacją lekarza, który będzie wykonywał okresowe badania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *