Choroby wieku starczego

Choroby wieku starczego

Jak mawia stare polskie przysłowie starość nie radość. Jednak wcale nie tak łatwo jak się okazuje jest określić, kiedy tak naprawdę zaczyna się starość. Dzięki poprawie warunków życia i coraz lepszej opiece medycznej ludzie mogą żyć coraz dłużej w coraz lepszym zdrowiu. Wpływ na to ma także zastosowanie zdrowszej pod wieloma względami diety. W starożytnym Egipcie średnia długość życia zwykłych ludzi wynosiła około 30 do 40 lat.

Dłużej oczywiście żyć mogli Faronowie czy też inne osoby, które żyły w lepszych warunkach, ale przeciętna długość życia była nieporównywalnie niższa. Wraz z wydłużaniem się średniej długości życia pojawiały się także typowe choroby wieku starczego. W przypadku lekarzy powstała nawet odpowiednia specjalizacja, czyli geriatria porady.

Immunologia

Tak samo jak immunologia porady zajmuje się głównie schorzeniami samego układu odpornościowego tak geriatria zajmuje się chorobami wieku starczego. Lekarza geriatrę można porównać do lekarza pediatry, który z kolei specjalizuje się w typowych chorobach wieku dziecięcego. Taki lekarz o wiele łatwiej jest w stanie rozpoznać czy bolące kości u osoby starszej to po prostu efekt nadmiernego wysiłku czy też może raczej jest to jeden z pierwszych objawów groźnej choroby. Nawet na zwykły ból lekarz specjalizujący się w chorobach wieku starczego może zdecydowanie lepiej dobrać lekarstwa, które pomogą chorym osobom bardziej.

Centralny układ nerwowy

U osób starszych nieco inaczej funkcjonować może centralny układ nerwowy, inna więc będzie rekcja organizmu nawet na zwykłe leki przeciwbólowe. Tego typu lekarza osoby starcze powinny odwiedzać zawsze wtedy gdy z ich zdrowiem zaczyna dziać się coś niedobrego, wskazane są także wizyty kontrolne. Jak mówi inne z kolei powiedzenie, jeśli w pewnym wieku nic nie boli to znaczy że się nie żyje, tak więc regularne wizyty u lekarza powinny pozwolić osobom starczym zachować zdrowie zdecydowanie dłużej. Oprócz specjalnie dopasowanych do potrzeb takich osób leków, wskazana jest także specjalna dieta. Złe odżywianie się, zwłaszcza w tym wieku może doprowadzić do powstania bardzo poważnych problemów zdrowotnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *