Choroby przewlekłe i choroby zakaźne

Choroby przewlekłe i choroby zakaźne

Jedną z najgroźniejszych chorób przewlekłych, w dalszym ciągu pozostaje cukrzyca. Pomimo rozwoju medycyny, nawet współczesne metody leczenia nie są w stanie zagwarantować 100 procentowego bezpieczeństwa chorej osobie, zwłaszcza w sytuacji gdy nagle spadnie poziom cukru we krwi.

Co gorsza sama choroba nie jest wcale łatwa do wykrycia. Początkowe objawy mogą zostać przez chorego zbagatelizowane, a nawet źle zdiagnozowane przez lekarzy. Jednym z objawów jest na przykład pogorszenie się ostrości widzenia, ale może być to tylko tymczasowe.

Poziom cukru we krwi

Gdy poziom cukru we krwi wracać będzie do normy ostrość widzenia zauważalnie może się poprawić. Niektórzy chorzy błędnie przypisują to na przykład przemęczeniu czy długiej pracy przy komputerze. Jedną z ciekawszych metod leczenia samej cukrzycy, a nie tylko jej objawów należy nowatorska metoda polegająca na przeszczepieniu trzustki. Jest to już możliwe, w niektórych odmianach cukrzycy i tylko u niektórych chorych. Taki przeszczep wykluczać mogą na przykład choroby krwi. Wiąże się to także z problemami polegającymi na konieczności brania przez chorego specjalnych leków, które powinny zapobiegać odrzuceniu przeszczepu przez autonomiczny układ nerwowy osoby, której organ przeszczepiono.

Skuteczna metoda

Czas pokaże czy będzie to metoda skuteczna, jako ciekawostkę dodać można, że to właśnie dzięki przeszczepowi odnotowano pierwszy udokumentowany w historii medycyny przypadek wyleczenia HIV, co potwierdziły niezależne badania. Chodziło tam konkretnie o przeszczep szpiku kostnego. Jest to jednak zagadnienie wyjątkowo skomplikowane. Nowatorskie metody potrzebne będą także przy leczeniu chorób takich jak alergia. Alergia jak na razie pomimo wysiłków lekarzy może być ogromnym uprzykrzeniem dla chorych. Jednakże w dalszym ciągu najgroźniejsze pozostają choroby zakaźne. To tego rodzaju choroby zabijają największą liczbę pacjentów. Niekiedy nie tyle choroby co powikłania, które po nich występują. Dlatego tak ważna jest profilaktyka, chociażby w postaci szczepień, które powinny być realizowane w odpowiedzialny i usystematyzowany sposób.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *