Choroby objęte tabu

Choroby objęte tabu

W teorii nic, co ludzkie nie jest nam obce w związku z czym mogłoby się wydawać, iż w XXI wieku tabu dotyczące wielu tematów zwłaszcza jeżeli chodzi o pewne choroby zostało zniesione. Tymczasem w rzeczywistości sprawa wygląda nieco inaczej. Sprawy, o których kiedyś wstydziliśmy się mówić nadal istnieją – co więcej, zmieniają się cyklicznie co kilkanaście bądź kilkadziesiąt lat. Doskonałym przykładem jest choroba alzheimera.

Tematy jej dotyczące są wprawdzie poruszane w publicznych dyskusjach, bohaterowie filmów oraz seriali zmagają się z nią jednak wciąż wielu członków rodzin posiadających osobę z tą przypadłością uważa to za wstyd. Organizowane kampanie społeczne mają za zadanie uwrażliwić nas na los osób z różnym stopniem tej choroby. To właśnie dzięki nim możemy oswajać się z problemem.

Jednak już teraz nadchodzi nowa fala problemów – można do nich zaliczyć wszelkie choroby związane z centralny układ nerwowy. Jako przykład można podać choroba Creutzfeldta-Jakoba, której początkowymi objawami są zaburzenia układu nerwowego o trudnej do ustalenia przyczynie: wahania nastroju, apatia, drażliwość, niepokój, trudności w koncentracji, bezsenność, zaburzenia równowagi, niedowłady kończyn – najpierw dolnych a później górnych a następnie zanik pamięci. Pacjent z zdiagnozowaną chorobą Creutzfeldta-Jakoba nie poznaje najbliższych osób i nie rozumie co się do niego mówi.

Jeżeli chodzi o objawy ogólnoustrojowe to dochodzi do tego wszystkiego nadmierna utrata wagi. Inną chorobą będzie choroba hishimoto – za jeden z najważniejszych jej objawów uważa się tycie. Inaczej przewlekłe zapalenie tarczycy jest chorobą autoimmunologiczną. Stopniowym czynnikiem sprawczym jest niszczenie tkanki tarczycowej w wyniku nacieku limfocytów. Jest to dolegliwość, która występuje 10 razy częściej u kobiet aniżeli u mężczyzn. Jeżeli chodzi o inne dolegliwości, które mimo rozwoju medycyny objęte są tabu to śmiało można wymienić wszelkiego rodzaju choroby paznokci. Warto również nadmienić, iż również chirurgia plastyczna jako dział medycyny wciąż jest uważana za wstydliwy dla wielu zwłaszcza kobiet, które otwarcie nie przyznają się do zabiegów wykonanych dzięki jej możliwościom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *