Chore zatoki to poważny problem

Chore zatoki to poważny problem

Katar leczony trwa siedem dni, a nieleczony tydzień, to przysłowie mówi samo za siebie. Każdy kto cierpli na dolegliwości związane ze stanem zapalnym błony śluzowej nosa wie, że objawy stosunkowo szybko mijają. Problem zaczyna się, kiedy mimo stosowania środków na katar, wciąż nie możemy swobodnie oddychać, a do tego zaczynamy odczuwać bóle głowy. To zdecydowanie mogą być pierwsze objawy choroby zatok.

Chore zatoki to poważny problemZapewne każdy z nas choć raz w życiu miał przedłużający się w nieskończoność nieżyt nosa. Jest to schorzenie niezwykle uciążliwe. Nie możemy swobodnie oddychać, a wypoczynek nocny jest utrudniony. Męczymy się strasznie, nie mogąc sobie poradzić z przedłużającym się stanem. Nie zdajemy sobie sprawy, że to już nie jest zwykły katar, ale być może chore zatoki. Jeżeli widzimy, że wydzielina z nosa zmienia kolor lub konsystencję, boli nas głowa, szczególnie kiedy się schylamy, nie ma na co czekać, konieczna będzie wizyta u specjalisty.

Laryngolog spróbuje znaleźć przyczynę stanu zapalnego zatok. Na podstawie wywiadu z pacjentem, określi czy jest spowodowane zakażeniem wirusowym czy bakteryjnym. Leczenie zapalenia zatok przynosowych z reguły nie jest kłopotliwe. Zwykle stosuje się leczenie antybiotykami, które szybko uporają się ze stanem zapalnym. Jednak przy nawracających objawach, powikłaniach i braku zdecydowanej poprawy, lekarz może skierować chorego na dodatkowe badania.

Z reguły zleca wykonanie wymazu, na podstawie którego można określić co powoduje chorobę. W wyjątkowo opornych na leczenie stanach, przeprowadza się endoskopię, która może pomóc w diagnozie. Wykonuje się także zdjęcie rentgenowskie lub bardziej dokładną tomografię komputerową. Zazwyczaj podjęte działania, dają odpowiedź co jest przyczyną choroby.

Pamiętajmy zatem, aby nie lekceważyć zwykłego kataru. Źle leczony może spowodować powikłania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *