Chcesz pomóc innym? Zostań dawcą szpiku

Chcesz pomóc innym? Zostań dawcą szpiku

W Polsce żyje około trzydzieści dziewięć miliardów mieszkańców, a tylko niecałe czterdzieści tysięcy zgłosiło się do Centralnego Rejestru Niespokrewnionych Dawców Szpiku i Krwi Pępowinowej. Owa statystyka jest nieco przerażająca, ponieważ wynika z tego, że tylko jeden na tysiąc Polaków jest chętny, aby pomóc swojemu bliźniemu potrzebie. Jednak problem nie leży w niechęci do pomocy, ale w niewiedzy, która jest główną przyczyną strachu przed udzieleniem pomocy. Podobnie jest zresztą w sytuacjach, kiedy spotykamy nieprzytomną osobę na ulicy. Wielu ludzi omija takie osoby, ponieważ nie potrafi pomóc i boi się, że jeszcze zaszkodzi, a nie dlatego, że nie chce udzielić pierwszej pomocy. Spróbuję więc rozjaśnić nieco sytuację i napiszę jak zostać dawcą szpiku, ponieważ w Internecie jest o wiele mniej informacji na ten temat niż o tym jak leczyć świerzb co jest o wiele mniej istotne.

Na białaczkę choruje coraz więcej ludzi i wszyscy oni potrzebują szpiku do przeszczepu, aby móc przedłużyć swoje życie, a myślę, że każdy zasługuje na taką szansę i bez względu na status społeczny czy poziom zarobków powinien ją otrzymać. Bycie dawcą niesie ze sobą jednak pewne obowiązki i zarazem nie każdy może nim zostać. Pewnie wciąż się zastanawiacie jak zostać dawcą szpiku kostnego, dlatego przejdę już do rzeczy.

HIV

Po pierwsze nie można być zakażonym wirusem HIV, który jak wiadomo wywołuje śmiertelną chorobę. Nie można mieć cukrzycy, astmy, nadciśnienia i łuszczycy. Kobiety w ciąży również nie mogą być dawcami szpiku. Z rejestru jesteśmy również eliminowani na rok po wykonaniu tatuażu. Jak widać przeciwwskazań jest wiele, ale przecież tylko nieliczni są wyeliminowani. Dobrze jest również prowadzić aktywny tryb życia oraz jeść sporo zdrowych posiłków składających się z takich warzyw jak kapusta, marchewki, ogórki i wiele, wiele innych. Owe warzywa, takie jak kapusta wartości odżywcze ma o wiele bogatsze niż gotowe dania w sklepach.

Hipochondria

By zgłosić się do rejestru wystarczy wypełnić formularz, który można znaleźć nawet w Internecie. Trzeba pamiętać o barierach wiekowych (18-50 lat). Wstępna selekcja przebiega podobnie jak przy oddawaniu krwi. Wpisanie na listę odbywa się po wykonaniu szczegółowych badań, które dadzą obraz zdrowia chętnego do zostania dawcą. Wielu chorych na białaczkę czeka na naszą pomoc i myślę, że powinniśmy zrobić coś dla nich wpisując się na listę potencjalnych dawców. Jest to bardzo ważne, a w Internecie jest to temat zbyt poruszany. Już więcej stron znalazłem, gdy wpisałem w wyszukiwarce hipochondria objawy, co jest dla mnie lekkim absurdem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *