Brak witaminy D a cukrzyca

Brak witaminy D a cukrzyca

Brak witaminy D a cukrzycaNiski poziom witaminy D, jak się okazało może sprzyjać oporności na insulinę, typowej w przypadku cukrzycy typu II. Przeprowadzone badania dotyczące dzieci otyłych i szczupłych wykazały, że otyłości często towarzyszy niedobór witaminy D oraz skłonność do cukrzycy typu II.

Niedobór witaminy d3 jest bardzo poważny. Naukowcy zmierzyli poziom witaminy D, insuliny i cukru we krwi oraz ciśnienie tętnicze i wskaźnik masy ciała (BMI) u 411 otyłych dzieci. Grupę kontrolną stanowiły ich rówieśnicy niemający problemów z otyłością rówieśników. Uczestników pytano również o nawyki żywieniowe. Wyższe spożycie soków i napojów gazowanych oraz niejedzenie śniadań sprzyjały niskiemu poziomowi witaminy D. Dalsze badania powinny wykazać, czy i na ile podawanie witaminy D mogłoby poprawić stan zdrowia otyłych dzieci.

Niski poziom witaminy D a ryzyko depresji

Niski poziom witaminy D w organizmie ma związek z wyższym ryzykiem depresji. Wyniki badań sugerują, że ocenianie poziomu witaminy D w organizmie pacjentów z depresją i prawdopodobnie badanie pod kątem depresji osób z niskim poziomem tej witaminy jest niezbędne w ich diagnozowaniu i terapii. Naukowcy nie mają wystarczająco informacji, by rekomendować stosowanie suplementów z witaminą D w ramach prewencji depresji. Niski poziom witaminy D w organizmie łączono z wieloma problemami zdrowotnymi m.in. choroby układu sercowo-naczyniowego, choroby autoimmunologiczne, choroby zakaźne, osteoporozę, otyłość, cukrzycę, niektóre nowotwory, schorzenia neurologiczne.

Depresja?

Badania nie dały jednoznacznej odpowiedzi na temat związku niedoborów witaminy D z ryzykiem depresji. Osoby mające wyższy poziom witaminy D w organizmie rzadziej miały objawy depresji. Niski poziom witaminy D miał związek z aktualnym występowaniem objawów depresji, zwłaszcza u osób z historią tej choroby. Badacze podkreślają, że w swych badaniach nie sprawdzali, czy zwiększenie poziomu witaminy D w organizmie powoduje redukcję objawów depresji. Są to niezwykle istotne kwestie, które nie mogą zostać zapomniane ani przez moment.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *