Bóle przed porodem

Bóle przed porodem

Ciąża jest czasem w życiu kobiety, kiedy z dnia na dzień w jej ciele zachodzą różne zmiany. Na skutek m.in. działania hormonów pojawiają się objawy, które mogą świadczyć o prawidłowym rozwoju ciąży, jak i dolegliwości, niekiedy dosyć uciążliwe.

To, na co każda ciężarna powinna zwrócić uwagę to skurcze macicy. Dodatkowo aktywność skurczowa jest cechą fizjologiczną macicy i pojawia się ona w odpowiednich etapach ciąży oraz porodu.

Zwracaj uwagę na skurcze

Pomiar siły skurczu to ważna kwestia, która w żaden sposób nie będzie mogła zostać pominięta. Aby móc jednak prawidłowo ocenić skurcz, stosuje się pojęcia takie jak: siła skurczu, czas trwania skurczu, przerwa międzyskurczowa, częstość skurczu. Siła skurczu może być mierzona: Bolesne skurcze macicy to mogą być pierwsze zwiastuny porodu. Niemniej jednak już pierwsze skurcze pojawią się już około 20 tygodnia ciąży. Miejscowe skurcze o dużej częstości, natomiast małej amplitudzie (0,2-0,4 kPa) nazywane są falami Alvareza. Silne (amplituda 2-4 kPa), występujące w nieregularnych odstępach. Ich częstotliwość zwiększa się pod koniec ciąży i mogą one przekraczać próg bólu u niektórych kobiet. Jednak nie są one jeszcze oznaką rozpoczynającego się porodu. To tylko dowód na to, że macica przygotowuje się dość aktywnie na wkrótce mający nadejść moment porodu. Maluszek rośnie i rozpycha się, więc włókna mięśniowe, które wchodzą w skład budowy macicy, rozciągają się coraz intensywniej. Bez tych skurczów włókna mięśniowe macicy byłyby dłuższe i słabsze. Tymczasem dzięki skurczom, znacznie zwiększają swoją objętość i siłę.

Skurcze obniżające to jeszcze nie poród!

Na około 3-4 tygodnie przed porodem zaczyna się obniżać dno macicy. Skurcze, które ciężarna może zaobserwować są nieregularne i mogą objawiać się swoistym ciągnięciem bądź pobolewaniem w podbrzuszu. Nazywamy je skurczami obniżającymi. Nie powinny one jednak wywoływać niepokoju, ponieważ występują fizjologicznie u wszystkich kobiet. Są to kwestie, które w żaden sposób nie mogą zostać pominięte, wobec czego warto z nich właśnie zdawać sobie sprawę. Mając na uwadze tak istotne sprawy możemy być pewni, że znacznie lepiej przygotujemy się do akcji porodowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *