Atopowe zapalenie skóry u dzieci. Przyczyny, objawy i leczenie

Atopowe zapalenie skóry u dzieci. Przyczyny, objawy i leczenie

Atopowe zapalenie skóry (AZS) to choroba przewlekła, która dotyka nie tylko dorosłych, ale także dzieci. Coraz częściej ujawnia się już w okresie niemowlęcym. Jej objawy często bywają mylone z innymi dolegliwościami, przez co postawienie prawidłowej diagnozy zwykle zajmuje trochę czasu. Jak rozpoznać AZS u dziecka i jak je leczyć?

Przyczyny AZS u dzieci

Przyczyny atopowego zapalenie skóry nie są do końca znane. Naukowcy uważają, że dużą rolę odgrywają w przypadku AZS geny. U wszystkich chorych stwierdzono występowanie tego samego genu – odpowiedzialnego także za katar sienny i astmę. Istnieją jednak także czynniki środowiskowe, które mogą zwiększyć ryzyko zachorowania. Zauważono, że częściej chorują dzieci, które przed pierwszym rokiem życia karmione były mlekiem modyfikowanym, a także te, które urodziły się z wysoką wagą urodzeniową.

Jak rozpoznać atopowe zapalenie skóry?

AZS coraz częściej objawia się już u dzieci. Zwykle dotyka niemowlęta w wieku około pięciu miesięcy, a także dzieci między piątym a szóstym rokiem życia.
Charakterystycznym objawem atopowego zapalenia skóry jest silne podrażnienie i zaczerwienienie. AZS u niemowląt i dzieci sprawia, że skóra jest bardzo delikatna i skłonna do uszkodzeń. Na łokciach, kolanach i tułowiu występują ropne krostki, które wywołują silny świąd. Maluch, który choruje AZS ma nawyk ciągłego drapania się, może być płaczliwy i rozdrażniony.
Postawienie diagnozy wymaga konsultacji z lekarzem. Tylko specjalista jest w stanie wykluczyć, że podrażnienie skóry nie jest objawem alergii czy złej pielęgnacji, a wynika z przewlekłej choroby, jaką jest atopowe zapalenie skóry.

Leczenie AZS u niemowląt i dzieci

Nie udało się jeszcze opracować leku, który skutecznie wyleczyłby AZS. To choroba przewlekła, która ma tendencję do nawracania i jest odporna na działanie leków. Nie oznacza to jednak, że nie możemy przynieść dziecku ulgi. Odpowiednia pielęgnacja i zachowanie kilku zasad pozwolą znacznie zmniejszyć objawy choroby, a tym samym wyeliminować dokuczliwe swędzenie i podrażnienie.

Najważniejsze w leczeniu AZS jest wyeliminowane czynników drażniących: nieprzyjemnych, szorstkich ubranek (zwłaszcza wełnianych), niewłaściwych kosmetyków, kurzu, pomieszczeń klimatyzowanych, chlorowanej wody.
Do kąpieli malucha z AZS należy używać delikatnych środków dla dzieci ze stwierdzoną atopią, a następnie nawilżyć skórę niemowlęcia emolientami – kremami, które odbudują warstwę lipidową skóry dziecka i usuną podrażnienie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *