Astma - przyczyny i czynniki ryzyka

Astma – przyczyny i czynniki ryzyka

Astma - przyczyny i czynniki ryzyka

Astma oskrzelowa (zwana inaczej dychawicą oskrzelową) to nieuleczalna i przewlekła choroba dróg oddechowych, która objawia się napadowymi i nawracającymi atakami kaszlu oraz duszności.

Jej bezpośrednim następstwem jest znaczące ograniczenie wydolności dróg oddechowych, co następuje w wyniku skurczów oskrzeli i gromadzenia się w nich gęstego śluzu. Astma jest zaliczana do chorób cywilizacyjnych – w tej chwili dotyka kilkanaście procent społeczeństwa, a według prognoz liczba osób cierpiących na to schorzenie będzie stale wzrastać.

Opis choroby

Astma to choroba rozpoznana i badana od wielu lat, a mimo to jej przyczyny nie są jednoznacznie określone. Zdecydowana większość badaczy podkreśla, iż w przypadku tego schorzenia należy mówić o pewnym zespole czynników, które mogą je wywoływać. Czynniki te są dzielone na dwa rodzaje:

– czynniki genetyczne (na przykład dziedziczność, atopia lub nieprawidłowości w funkcjonowaniu oskrzeli),

– czynniki środowiskowe (czyli przyczyny zewnątrzpochodne).

Przyczyny astmy

Do głównych czynników środowiskowych należy zaliczyć: zanieczyszczenie powietrza atmosferycznego (w postaci pyłów, gazów bądź spalin), alergeny (na przykład kurz, roztocza, sierść zwierząt, pyłki roślin, zarodniki grzybów pleśniowych), dym tytoniowy, produkty pokarmowe oraz czynniki drażniące (na przykład opary, aerozole lub środki chemiczne). Jednocześnie należy podkreślić, iż astma to choroba niezwykle złożona i w zdecydowanej większości przypadków jest spowodowana pewną kumulacją czynników genetycznych i środowiskowych.
Nie ulega wątpliwości, iż astma to choroba, która może dotknąć niemal każdego – bez względu na wiek czy płeć. Jednak istnieje pewna grupa czynników, które znacząco zwiększają ryzyko wystąpienia choroby, a w przypadku osób predysponowanych – mogą nasilić objawy. Wśród tych czynników wymienia się:

– alergie,

– choroby układu oddechowego (zwłaszcza zarażenia wirusowe),

– zakażenia pasożytnicze,

– otyłość,

– palenie (zarówno czynne, jak i bierne),

– przyjmowanie niektórych leków (na przykład aspiryny lub niesterydowych leków przeciwzapalnych).

Dodatkowo osoby chorujące na astmę muszą pamiętać o tym, iż pewne czynniki mogą zaostrzyć objawy choroby – na przykład wysiłek fizyczny, zimne powietrze lub silne emocje (stres, strach lub śmiech).

Więcej informacji znajdziesz w Akademii ToTylkoAstma.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *