Aspirator – wskazówki w wyborze najlepszego

Aspirator – wskazówki w wyborze najlepszego

Jesienne szarugi często mają ścisłe powiązanie z pogodą w naszych domach. Chłodne temperatury za oknem i wszędobylska wilgoć wpływają na spadek odporności. Co robić, gdy dzieciom znów siąpi z nosa?

Niekoniecznie musimy się od razu poddawać, wywieszając białą chusteczkę. Możemy użyć siły ssania, by pozbyć się niechcianego gościa. Do zapalenia błony śluzowej nosa, czyli tzw. nieżytu nosa, dochodzi na skutek różnych wirusów, bakterii czy alergii. O ile dorosłemu łatwiej jest uporać się z cieknącym nosem, to już dzieci mają z tym problem. Nieustanne pociąganie nosem może przyprawić o ból głowy.

Jak oddycha niemowlak?

 

Niemowlęta do 12 miesiąca życia oddychają jedynie przez nos, ich przewody nosowe są wąskie i słabo rozwinięte, dlatego bardzo łatwo może dojść do braku drożności. Małe dzieci nie potrafią same wydmuchać drażniącej wydzieliny (kataru, śluzu czy ulewanego pokarmu), co przekłada się na problemy z oddychaniem, jedzeniem i spaniem. Również starsze dzieci męczą się przy katarze, który spływając po tylnej ścianie gardła, może wywołać infekcje górnych dróg oddechowych, a w następstwie zapalenie ucha, zatok czy dolnych dróg oddechowych. Nie ma sensu czekać, aż katar sam minie – skuteczną bronią, która poprawi dziecku samopoczucie jest aspirator do nosa, czyli urządzenia służące do odsysania.

Aspirator potrzebny zwłaszcza alergikom

 

Przeciwnicy aspiratorów wysuwają argument, że bez sensu przyzwyczajać dziecko do aspiracji, bo wówczas same nie nauczą się dmuchać nosa. Nieprawda! Mały człowiek w swoim czasie i tak się tego nauczy, a bywają takie sytuacje (szczególnie u alergików), że gdzieś tam głęboko coś furkocze, a wydzielina, mimo usilnych starań, nie chce się wydostać i dopiero siła ssąca z zewnątrz przychodzi na odsiecz. Poza tym aspiratory są niezbędne, jeśli mamy do czynienia z dziećmi niepełnosprawnymi czy niewspółpracującymi. Zastosowanie aspiratora podnosi też skuteczność kropli do nosa, które w oczyszczonym środowisku docierają bezpośrednio do błony śluzowej dziecięcego noska. Są to kwestie, które nie powinny zostać w żaden sposób pominięte.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *